19. PIESZA PIELGRZYMKA ZE SŁUPSKA NA GÓRĘ CHEŁMSKĄ

1-3 maja 2012 r.

„Sanktuarium naszym domem” – pod tym hasłem odbyła się XIX piesza pielgrzymka ze Słupska na Górę Chełmską. Pielgrzymowanie zaczęliśmy od Mszy św. o godz. 7.00 w kościele parafialnym p.w. Matki Bożej Różańcowej w Słupsku. Zaraz po niej uformowaliśmy szyk, nastroiliśmy gitary, pożegnaliśmy się z najbliższymi i z otwartymi sercami ruszyliśmy do Królowej Przymierza. Nasz droga wypełniona była śpiewem, wspólną modlitwą, konferencjami, rozważaniami i wspólnymi rozmowami. Było nas około 150 osób z różnych parafii i miast: Kępice, Świdwin, Ustka, Koszalin, Słupsk.

Naszą główną intencją była modlitwa za diecezję z okazji przypadających jubileuszy. Dziękowaliśmy za dom, jakim jest nasz  diecezjalny Kościół. Konferencje głoszone w czasie drogi pomagały nam zgłębiać te treści i tajemnice. Ks. proboszcz Józef Bagniewski  ukazał nam Kościół jako wspólnotę, ks. Piotr przybliżył nam obraz Kościoła, przyrównując go do Arki.

Pielgrzymowało z nami 5 kapłanów: ks. Krzysztof Płuciennik – nasz przewodnik, ks. Stanisław Wichowski, ks. Piotr Domaros, ks. Józef Bagniewski – proboszcz z Kępic, ks. Piotr Świątkowski, ks. proboszcz Zbigniew Krawczyk i ks. podpułkownik Eugeniusz Łabisz. Kapłani służyli nam posługą sakramentu pojednania, rozmową, dobrym słowem. Towarzyszyły nam również dwie siostry – s. Bogumiła – nazaretanka i s. Edyta, siostra szensztacka, która w czasie drogi przybliżyła nam specyfikę sanktuarium na Górze Chełmskiej, opowiadając o trzech łaskach pielgrzymkowych jakie możemy otrzymać, modląc się w Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej (łaska zadomowienia, łaska wewnętrznej przemiany i łaska gorliwości apostolskiej).

Pan Bóg pobłogosławił nam piękną pogodną, miła atmosferą i otwartością i gościnnością ludzi którzy przyjmowali nas na noclegu w Sławnie i w Siecieminie.

Piękny i radosny klimat pielgrzymowania wynagradzał nam trud i ból nóg, które pokonywały ponad 30 km dziennie.

Pielgrzymowanie zakończyło się wspólną Eucharystią u stóp  Królowej Przymierza. Razem z nami modlił się ks. bp Zadarko. Ksiądz Biskup w homilii nawiązał do roli Królowej Polski w dziejach naszej Ojczyzny, a drugiej części ukazał główne elementy duchowej drogi Ruchu Szensztackiego. Bogu i Maryi niech będą dzięki za dar tegorocznego pielgrzymowania, za to, że Jej sanktuarium jest naszym domem.

/opr. s. M.Edyta/