Jubileusz 100-lecia przy Sanktuarium Przymierza na Górze Chełmskiej

18 października w sobotę z całą Międzynarodową Rodziną Szensztacką świętowaliśmy Jubileusz 100-lecia Prasanktuarium, Przymierza Miłości i początku Dzieła Szensztackiego.
Na Górze Chełmskiej przy Sanktuarium Przymierza zgromadziła się Diecezjalna Rodzina Szensztacka oraz sympatycy ruchu i stali czciciele Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej. Nasze świętowanie rozpoczęliśmy od nabożeństwa różańcowego wokół kamiennego różańca z rozważaniami – świadectwami „Życie z Przymierza Miłości”.

W poszczególnych tajemnicach mogliśmy wniknąć w głębię przymierza , które stało się dla nas Bożym zwiastowaniem na które każdego dnia odpowiadamy nasze FIAT;  „cenną perłą” dla której poświęcamy wszystkie nasze wysiłki. „Zawarte przez nas Przymierze Miłości z Matką Bożą, przynagla nas, do ciągłego szukania Pana Jezusa. Znajdujemy Go tu, na tej świętej Górze, w Sanktuarium, w Eucharystii, w adoracji Najświętszego Sakramentu i w wielu innych miejscach” (fragment rozważania V tajemnicy radosnej).
W samo południe modlitwą Anioł Pański rozpoczęliśmy uroczystą Mszę świętą sprawowaną przez ks. Kazimierza Klawczyńskiego – kapelana sanktuarium. W homilii celebrans nawiązał do swojego pierwszego spotkania z Szensztatem oraz do 100 letniej historii Przymierza Miłości. Zachęcił wszystkich uczestników do składania duchowych darów do kapitału łask na nowe 100 lecie. Bezpośrednio po homilii mieliśmy czas na zapisanie swoich postanowień i zobowiązań.  Na koniec Mszy św. została poświęcona nowa stągiew do Sanktuarium Przymierza – symbolicznie na znak, że zaczyna się nowe stulecie.
Po Mszy św. udaliśmy się do szali ognia, by dokonać spalenia wkładów do kapitału łask. Spalone zostały „stare” wkłady jako symbol tego co już za nami, przy dopalającym się ogniu odmówiliśmy modlitwę Przymierza Miłości na kolejne stu lecie. Jako znak podjęcia odpowiedzialności za niesienie posłannictwa Szensztatu w dzisiejszy świat podpisaliśmy się pod I Aktem Założycielskim i zapełniliśmy po raz pierwszy nową stągiew wkładami na nowe stu lecie. W uroczystej procesji, przy akompaniamencie dzwonów wnieśliśmy do sanktuarium wypełnioną stągiew oraz podpisany I Akt Założycielski i złożyliśmy go na ołtarzu. Wspólnie odnowiliśmy małe poświęcenie MTA a na zakończenie wysłuchaliśmy orędzia przekazanego Rodzinie Szensztackiej przez Ojca Świętego Franciszka.
Uroczystościom towarzyszył zespół muzyczny z parafii Parafii Wniebowzięcia NMP w  Kręgu – Diecezja Pelplińska, pod przewodnictwem ks. Proboszcza Jacka Cirockiego.

Po zakończonych uroczystościach pielgrzymi spotkali się na wspólnym świętowaniu w „Gościńcu”. Mieli również możliwość obejrzenia filmu zapoznania się z wystawą misyjną  pt. „Szensztat w krajach misyjnych”  w przededniu Niedzieli Misyjnej.

Kazanie Diecezjalnego Duszapsterza Ruchu Szensztackiego