Ewangelizują z Maryją

W sobotę 30 maja na Górze Chełmskiej, w ramach obchodów XXIV rocznicy poświęcenia sanktuarium przez Jana Pawła II odbyło się skupienie dla Członków Apostolatu Pielgrzymującej Matki Bożej. Przybyło około 180 uczestników z 4 diecezji: bydgoskiej (z Nowin) pelplińskiej (Kartuzy i okolice, Borzytuchom), gdańskiej (Gdańsk) i koszalińsko-kołobrzeskiej: Słupsk, Dretyń, Koszalin.
Pielgrzymi przybyli w strugach deszczu a wyjechali ze słońcem. Przynieśli jak dzieci do Matki swoje trudy, łzy i cierpienia, napełnili się deszczem łaski Bożej i dlatego mogli powrócić nie tylko ze słoneczną pogodą, ale ze Słońcem – Chrystusem w sercu do swoich domów i środowisk.

Słowa serdecznego powitania, w imieniu wszystkich sióstr, skierowała przełożona M. Paulina. Witając przybywających pielgrzymów w domu naszej wspólnej Matki – Maryi, gdzie Ona jest Panią i Gospodynią tego świętego miejsca, siostra jednocześnie podziękowała za radość i trud pielgrzymowania, bowiem sanktuarium jest źródłem łask, przemiany i ewangelizacji własnego serca. s.M. Paulina podkreśliła dwie myśli: Magnificat Maryi, – którego treść rozpala nasze serca miłością i wdzięcznością za to, co Bóg uczynił w życiu Maryi, ale także w naszej codzienności, gdy niesiemy i przyjmujemy pielgrzymujące sanktuarium, doświadczając cudu przemiany; scena nawiedzenie św. Elżbiety, która wprowadziła nas w klimat spotkania z Maryją, ale także tej wspólnocie osób, należących do Kręgu Pielgrzymującej MTA. Potrzebujemy, bowiem spotkań naznaczonych bliskością Boga, ale też drugiego człowieka. To skupienie – jak podkreśliła siostra – miało stać się podobne do tego 'apostolskiego' spotkania dwu świętych kobiet – Maryi ze św. Elżbietą, spotkanie naznaczone i przynoszące błogosławieństwo: we własnej rodzinie, wśród bliskich i znajomych.
Pielgrzymi, witając i pozdrawiając Maryję w Jej sanktuarium wyrazili swoją wdzięczność za to, że nie tylko oczekuje ich jak Matka w swoim domu, ale każdego miesiąca nawiedza ich domy i rodziny w swoim wizerunku.
Kapelan Sanktuarium Ks. dr Kazimierz Klawczyński przedstawił historię 100 letniej obecności obrazu Mater Ter Admirabilis w Prasanktuarium, podkreślając, że Bóg działa stale. Poprzez niepozorne i wydawałoby się po ludzku niewiele znaczące okoliczności i wydarzenia przeprowadza swój piękny plan, który jest znakiem Jego Miłosiernej Miłości wobec każdego z nas.
Po modlitwie różańcowej, wokół kamiennego różańca, którą poprowadził ks. Tomasz Kudaszewicz, rozważania przygotowali pielgrzymi z Kartuz, została odprawiona uroczysta Msza św.
W homilii ks. Kazimierz Klawczyński nawiązał do Jana Pozzobona – inicjatora Apostolatu Pielgrzymującej Matki, który oddając się apostolstwu nie zaniedbywał swojej rodziny (żona i 7 dzieci). „Powiedział do Matki Bożej: Niewiele warte byłoby moje apostolstwo, gdybym zaniedbał swoją rodzinę". Podkreślił też aktualność misji Członków Apostolatu, ich ewangelizacji. Dziś – mówił celebrans – w Skrzatuszu odbywa się Kongres nowej ewangelizacji, mówi się tam o tym jak ewangelizować, a wy czynicie to praktycznie, niosąc Maryję i Jezusa swoim rodzinom, sąsiadom, a nawet tym, którzy są daleko od Kościoła.
O tym jak Maryja działa i wnosi pokój do rodzin, dała świadectwo koordynatorka Maria z Gdańska.
Po homilii 17 osób z Apostolatu z Gdańska oddało się Matce Bożej Trzykroć Przedziwnej w przymierzu miłości, jako narzędzia w Jej dłoniach w służbie dziełu nowej ewangelizacji. 6 kręgów ofiarowało Maryi koronę, którą celebransi umieścili na pielgrzymujących obrazach. Koordynatorzy Apostolatu diec. pelplińskiej Andrzej i Halina Sobocińscy przywieźli ze sobą obraz MTA z ich domowego sanktuarium i ofiarowali Matce Bożej koronę, jako Królowej i Matce Miłosierdzia.
Niebo uśmiechnęło się i przypieczętowało ich przymierze i oddanie w znaku pięknego słońca, które przebiło chmury i posłało na ziemię swoje ciepłe promienie.
Po nabożeństwie majowym członkowie Apostolatu zostali na nowo posłani z obrazem Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej na drogi ewangelizacji swoich rodzin i środowisk.