XV Dzień Papieski

Dzień Papieski przedłużył się aż do poniedziałku - 12 października dla uczniów trzech koszalińskich szkół, którzy odwiedzili pod opieką swoich katechetów Górę Chełmską. Jest to miejsce szczególne, ponieważ Sanktuarium Matki Boskiej Trzykroć Przedziwnej jako jedyne na całym świecie zostało poświęcone przez papieża.

Jako pierwsi przybyli na miejsce uczniowie Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych pod opieką p. Emilii Raczyńskiej tegorocznej organizatorki i ks. Konrada Rogali. Przywitani zostali serdecznie przez siostrę szensztacką Krzysztofę, która zaprosiła wszystkich do gościńca, aby obejrzeć film z momentu poświęcenia Sanktuarium. Dzięki temu wielu uczniów na własne oczy przekonało się, że wizyta Jana Pawła II miała rzeczywiście miejsce, ponieważ nie było ich wtedy jeszcze na świecie. W międzyczasie przyszła reszta uczestników: z Gimnazjum nr 11 wraz z katechetką p. Elwirą Marcisz i z Zespołu Szkół nr 1 pod opieką p. Kazimierza Raczyńskiego. Później wszyscy uczestnicy otrzymali karteczki, aby wypisać intencje, w jakich chcieli się modlić podczas Mszy Św., zostały one wrzucone do stągwi – Skarbca Łask i ofiarowane Bogu przez Matkę Bożą. Następnie wszyscy zostali zaproszeni do Sanktuarium, gdzie jedna z sióstr opowiedziała o historii kultu religijnego i czci Matki Bożej na Górze Chełmskiej, wtedy to przybył o. Piotr proboszcz parafii pw. Podwyższenia Krzyża Św. aby odprawić Mszę Św. Uczniowie z ZPSM przynieśli instrumenty były skrzypce, gitary, trąbka, a nawet wiolonczela dzięki czemu liturgia była piękna i głęboko przeżyta przez uczestników, do Mszy służyło dwóch ministrantów, a o. Piotr wygłosił kazanie, w którym wspominał swoje osobiste spotkanie z papieżem Janem Pawłem II.

Po Mszy Św. trochę już zmarznięci uczniowie, zaproszeni zostali przez organizatorkę na gorącą herbatę i kremówki dowiezione przez właściciela piekarni p. Jacka Krakowiaka, któremu należą się gorące podziękowania. Po posiłku zaplanowano konkurs wiedzy o Janie Pawle II, który wzbudził wiele emocji. Do zmagań zaproszeni zostali trzej reprezentanci z każdej z klas. Zwycięzcą okazała się klasa III x z ZPSM, która w nagrodę otrzymała obraz przedstawiający św. Jana Pawła II oraz lizaki, a trzej reprezentanci dodatkowo chusty Fundacji Nowego Tysiąclecia.

Po rozdaniu nagród Marta Brancewicz podzieliła się swoim doświadczeniem należenia do Dziewcząt Szensztackich i opowiedziała o zawartym Przymierzu Miłości z Maryją. Na zakończenie uczestnicy zaśpiewali dwie pieśni i po pożegnaniu z siostrą Krzysztofą i podziękowaniu jej w pogodnych nastrojach wyruszyli w drogę powrotną do szkół.

Emilia Raczyńska