Get Adobe Flash player

Obchody 25-lecia poświęcenia Sanktuarium Przymierza przez św. Jana Pawła II i wmurowanie kamienia węgielnego pod Centrum Turystyczno-Pielgrzymkowe

W niedzielę, 5 czerwca nasza Rodzina Szensztacka uroczyście świętowała Jubileusz 25-lecia poświęcenia przez Ojca Świętego Jana Pawła II  Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej na Górze Chełmskiej.
W tym naszym radosnym świętowaniu wzięło udział ponad tysiąc pielgrzymów przybyłych z całej Polski. Byli to goście z archidiecezji warszawsko-praskiej, diecezji gliwickiej, opolskiej, archidiecezji katowickiej, pielgrzymi z Suszca i Radlina z ks. Krzysztofem Winklerem i s. Celiną, pielgrzymi z Kartuz, Torunia, Bydgoszczy, Poznania oraz z naszej diecezji.

Przygotowaniem do obchodów była odmawiana przez każdego osobiście 9-cio tygodniowa nowenna poprzez którą nachylaliśmy się każdego dnia nad słowami św. Jana Pawła II wypowiedziane na temat Dekalogu 25 lat temu do naszego narodu oraz fragmentami aktu ogłoszenia ideału sanktuarium, jako Sanktuarium Przymierza. Mszę św. poprzedził różaniec dziękczynny wokół sanktuarium. Następnie wysłuchaliśmy wykładu pracownika naukowego konserwacji zabytków  pani Krystyny Bastowskiej o "Uniwersalizmie Góry Chełmskiej". Poprzez projekcję filmu przypomnieliśmy sobie atmosferę spotkania ze św. Janem Pawłem II. Przed rozpoczęciem Jubileuszowej Eucharystii ks. kustosz Kazimierz Klawczyński odczytał list okolicznościowy od prezydenta RP Andrzeja Dudy i jego małżonki.  Uroczystej Mszy św. przewodniczył  bp. Edward Dajczak, Biskup Koszalińsko-Kołobrzeski. Współcelebransami byli biskupi seniorzy Tadeusz Werno i Paweł Cieślik, ks. bp. nominat Krzysztof  Włodarczyk oraz 16 kapłanów. W homilii bp. Edward powiedział, że " - Człowiek jest zaproszony do szukania.  Przypomniał nam słowa Jana Pawła II :  Nosimy więc w sobie skarb, niewypowiedziany skarb życia Bożego. Jest to "przeogromna moc, która jest z Boga, nie z nas" (por. 2 Kor 4,7). Taką mocą jest łaska chrztu, która czyni nas w Chrystusie synami Bożego przybrania.
Jako synowie Bożego przybrania podążamy na naszą Górę Chełmską nad Bałtykiem, tam, gdzie niegdyś dalecy nasi przodkowie na tej ziemi "szukali Boga po omacku", przychodzimy ze światłem wiary. Przychodzimy, "nosząc w naszym ciele konanie Chrystusa, aby Jego życie objawiło się w naszym ciele" (por. 2 Kor 4,10).- Jesteśmy w tej pielgrzymce wiary kolejnym pokoleniem, którego zadaniem jest szukanie przez wierność Bogu. Wierność Jego Duchowi, natchnieniom. To główne zadanie dla świata, nie tylko dla
Polski. To szukanie nazwał ojciec święty Jan Paweł II nową ewangelizacją.
    Po homilii osiem dziewcząt z Ligii Szensztackiej  Młodzieży Żeńskiej (Alicja Czerneć, Dominika Kopka, Dominika Gąska, Natalia Bogusz, Magdalena Wszółkowska, Anna Panicz, Joanna Andrzejak, Kamila Serwańska), oddało się w opiekę Maryi zawierając  Przymierze Miłości. Po Mszy św. przeszliśmy do wznoszonego Centrum Pielgrzymkowo- Turystycznego. Tu został podpisany Akt Erekcyjny przez biskupów diecezji,  prezydenta Koszalina, przedstawicieli Szensztackiego Instytutu Sióstr Maryi, kustosza naszego sanktuarium oraz  inne osoby związane z budową. Poświęcony kamień węgielny z Góry Synaj wraz z aktem został wmurowany w ścianę CPT. Wzmocnieni posiłkiem uczestniczyliśmy w biesiadzie. Swoimi przeżyciami związanymi z poświeceniem Sanktuarium i spotkaniem z Ojcem św. Janem Pawłem  podzielili się biskup Cieślik, siostra Celina, siostra Karola, ks. Kazimierz Klawczyński, były burmistrz włoskiego miasteczka Palagano Domenico Guigli, Dominika Kopka – przedstawicielka Szensztackiej młodzieży żeńskiej, pan Mirosław Gliniecki – koszalinianin, pan Paweł Jędraszczyk – diecezjalny animator oraz państwo Teresa i Janusz Kupczyk  z Bobolic.  Nasz kustosz opowiadając o Ojcu Świętym podkreślił osobistą cechę naszego Rodaka   tj. umiłowanie modlitwy. W ciszy tej kaplicy Ojciec Święty nie bacząc na napięty program zagłębił się w lekturę modlitwy brewiarzowej po czym  nastąpiła ceremonia poświecenia.  Ośmielony bliskością tak znakomitego Gościa ks. Kazimierz zachęcił  Go do  dialogu ze zgromadzonymi, co zbudowało niepowtarzalną atmosferę bliskości i więzi.  Nasze spotkanie z Ojcem Świętym i poświecenie miejsca wypadło opatrznościowo w Godzinę Miłosierdzia Bożego. Na Górę Chełmską
papież przybył o godz 15.15 zaraz potem  udał się do kościoła  Ducha Świętego.
    Każde świadectwo było bardzo osobiste i piękne. Całą biesiadę prowadziła pani Magdalena Muszyńska - Płaskowicz. Zwieńczeniem biesiady był Jubileuszowy tort. Nasze spotkanie zakończyło nabożeństwo do Najświętszego Serca Jezusowego z udziałem bpa. Pawła.
Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w tą uroczystość a szczególnie rodzinie Ernestowicz za piękny śpiew podczas Liturgii oraz wszystkim przybyłym za rodzinną atmosferę.
Teresa Jędraszczyk

„Czy jest możliwe, by Góra Chełmska tętniła życiem? Większość oczekuje w tym miejscu wytchnienia, ukojenia zmysłów i chwil spokoju. Serce tej góry bije w Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej i 5 czerwca 2016r. przywołało wielu pielgrzymów. Świętowano 25-lecie poświęcenia sanktuarium przez Jana Pawła II.
Od pierwszych stopni schodów było słychać piękne dźwięki religijnych pieśni. W ten sposób – modląc się i śpiewając – oczekiwano na mszę świętą. Wiernych poruszyła wspaniała oprawa i słowa biskupa Edwarda Dajczaka, który przypomniał wizytę w Koszalinie Jana Pawła II. Po poświęceniu kamienia węgielnego w Centrum Pielgrzymkowo - Turystycznym rozpoczęła się agapa. Każdy łasuch znalazł coś dobrego dla siebie. Dorosłym niezapomnianych wrażeń dostarczyła koszalińska Orkiestra Wojskowa. Dzieci brały udział w konkursie plastycznym. Młodsze kolorowały obrazki, które przedstawiały Matkę Bożą i Sanktuarium, starsze rysowały kaplicę. Wszyscy zostali nagrodzeni. „Cieszę się, że doceniono mój wysiłek" - powiedział 10-letni Antek. Niektórzy tak bardzo zaangażowali się w pracę, że trudno im było odejść. Chętnie wracali, by obejrzeć swoje dzieła w galerii stworzonej między drzewami.
Ten dzień – pełen intensywnych wrażeń – siostry i pielgrzymi zapamiętają na długo.”
Iwona Skrzypczak

Zdjęcia