Diecezjalny Dzien Przymierza 16.10.2016

Diecezjalny Dzień Przymierza przypadł w niedzielę 16 października. Z tą datą związana jest 38 rocznica wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Apostolską oraz 9 rocznica śmierci pierwszego protektora Ruchu Szensztackiego w Polsce ks. kardynała nominata Ignacego Jeża. Przyjechaliśmy do naszego Sanktuarium Przymierza z różnych stron naszej diecezji. Najmłodsi pielgrzymi byli w grupie rodzin z Miastka: Jasiu 1,5 roku oraz jego siostrzyczka Nina 3 latka. O godzinie 11.00 odmówiliśmy Różaniec podążając ścieżką wokół sanktuarium w jesiennej scenerii. Rozważania różańcowe poprowadzili przedstawiciele poszczególnych wspólnot – siostry, młodzież męska, żeńska, rodziny oraz matki.
Czas, który nam pozostał do godziny 12.00 wykorzystaliśmy udając się na plac budowy. Dzięki uprzejmości siostry Eligii zobaczyliśmy jak daleko posunięte są prace związane z budową Centrum Turystyczno-Pielgrzymkowego. Mamy nadzieję , że już w przyszłym roku nasze świętowanie Dnia Przymierza odbędzie się w murach nowej pięknej kaplicy, która nas wszystkich pomieści.
Uroczystej mszy świętej koncelebrowanej o godzinie 12.00 przewodniczył i homilię wygłosił bp. Krzysztof Włodarczyk. Na wstępie mszy świętej bpa Krzysztofa Włodarczyka jak i całą, licznie zgromadzoną Rodzinę Szensztacką, przywitał ks. Kazimierz Klawczyński, diecezjalny duszpasterz Ruchu Szensztackiego w naszej diecezji.

W wygłosonym kazaniu bp Krzysztof Włodarczyk podzielił się w z obecnymi, wspomnieniami o śp. kardynale nominacie biskupie Ignacym Jeżu i jego opatrznościowym uwięzieniu w Dachau.Tamten trudny czas obozu był możliwy do przeżycia dzięki spotkaniu ojca założyciela Józefa Kentenicha i jego rekolekcjom głoszonym polskim księżom. Wspomniał też o spotkaniu z Ojcem Świętym Janem Pawłem grupy pielgrzymów z Polski w Castel Gandolfo, podczas której powiedział o swej sympatii dla bp. Ignacego Jeża co zaowocowało w przyszłości poświęceniem sanktuarium na Górze Chełmskiej.
Po zakończeniu mszy świętej diecezjalny animator Paweł Jędraszczyk odczytał ,,modlitwę zawierzenia" po której nowo wybranemu biskupowi Krzysztofowi Włodarczykowi, w imieniu całej Rodziny Szensztackiej życzenia złożyli i zapewnili o naszej modlitwie przedstawiciele Związku Rodzin - państwo Bernadeta i Wojciech Ernestowiczowie.
Na uroczystą agapę pojechaliśmy do domu parafialnego w parafii św. Kazimierza. Rozgrzani zupą, przy kawie i smacznym cieście, w doskonałych nastrojach cieszyliśmy się swoją obecnością. Wojtek i Benia Ernestowiczowie, podzielili się krótko przeżyciami z tegorocznego triduum w Świdrze, a siostra M.Celina przekazała nam pierwszy impuls do pracy w duchu motta: "Razem z Tobą Ojcze".
Wierzymy, że Ojciec Józef Kentenich, tak bardzo bliski nam, jest w gronie świętych. Wzywajmy jego wstawiennictwa podczas różnych doświadczeń. Swoim życiem pokazał on jak bardzo troszczy się o poszczególnych członków Rodziny Szensztackiej. Z pewnością i teraz możemy liczyć na jego pomoc. Obdarowani tak pięknym dniem rozjechaliśmy się do naszych domów.
Teresa Jędraszczyk

Koszalin 16 X 2016
Modlitwa zawierzenia
Trzykroć Przedziwna Matko i Zwycięska Królowo z Szensztatu!
Przychodzimy do Ciebie Maryjo, aby w 102 rocznicę, odnowić nasze przymierze miłości z Tobą Królowo. Tak jak Ojciec Kentenich z młodymi sodalisami, pragniemy zawierzyć Tobie Maryjo, nasze małżeństwa, rodziny i wspólnoty parafialne. Tu w Sanktuarium Przymierza, które 25 lat temu poświęcił „dla wszystkich którzy tu będą przybywać", św. Jan Paweł II. Jeszcze w sercu brzmią nam słowa wypowiedziane przez Niego na tej górze. Dzisiaj przypada 38 rocznica wyboru Karola Wojty na Stolicę Apostolską.
U Twego tronu wspominamy w 9 rocznicę śmierci naszego pierwszego protektora Ruchu Szensztackiego ks. Kard. Nominata Ignacego Jeża.
W kończącym się Roku Miłosierdzia przypomnijmy słowa ks. Kentenicha, "Ojcze, ponieważ jestem słaby i mały, niech nieustannie dokonuje się we mnie cud miłosierdzi! Mater perfectam habebit curam!".
Pragniemy Ci zawierzyć każde poczęte pod sercem matki życie i powtórzyć za ślubami Jasnogórskimi , „Dar życia uważać będziemy za największą łaskę Ojca Wszelkiego Życia i za najcenniejszy Skarb Narodu (...), Jesteśmy gotowi raczej śmierć ponieść aniżeli śmierć zadać bezbronnemu". W tym "czarnym krzyku" współczesnego świata prosimy Cię Maryjo, aby dziecko które znajduje sie w niebezpieczeństwie zagłady, zostało urodzone i mogło być obmyte łaską chrztu świętego. Tej łaski dostąpił nasz Naród 1050 lat temu.

Więcej zdjęć