Get Adobe Flash player

Festiwal Młodzieży w Świdrze

Ko-ko2

 

W dniach 24-27 sierpnia w Świdrze odbył się XIV Festiwal Młodzieży.  
W tym roku był on pod hasłem "Razem z Tobą Ojcze". Na tegoroczny FM
z naszej diecezji pojechało 14 osób.

W czwartek tuż przed godz. 14. usłyszeliśmy dzwonek, który sygnalizował pierwszy punkt programu - rozpoczęcie naszego kilkudniowego spotkania przy Sanktuarium Wierności. Ojciec Wojciech powitał wszystkich bardzo serdecznie. Po wspólnym obiedzie Gosia Andrzejkowicz z Trójmiasta powiedziała wprowadzający impuls. Tego dnia wysłuchaliśmy także konferencji na temat: "Dlaczego o. Kentenich może być świętym człowiekiem?", która była o trzech kryzysach - duszy, ciała i dzieła w życiu Ojca Józefa Kentenicha. Tego dnia ważny był dla nas wieczorny punkt programu - pogodny wieczór, który przygotowaliśmy naszą diecezją. W tym czasie Agata Czaplicka i Trajan Muryń zabrali wszystkich uczestników na morską podróż. Wspólne zadania i zabawy na pewno pozwoliły nam się poznać z innymi uczestnikami.

Kolejny dzień to kolejne wspaniałe przeżycia. Poranną konferencje "Człowiek w kontekście otaczającego świata" wygłosił kl. Łukasz Pinio. Następnie młodzież z Trójmiasta przedstawiła nam inscenizację pt.: "JA", po której był czas na pracę w grupach. Po południu był czas na zacieśnianie więzi pomiędzy uczestnikami. Były wspólne zabawy terenowe oraz tańce prowadzone przez
s. M. Michalinę. Po kolacji o. Wojciech przedstawił nam w nieco inny sposób jak to było w szkole za czasów, gdy o. Kentenich był ojcem duchownym. Ukazał nam rygor dla uczniów z tamtego okresu. Przedstawił nam także zasady, którym sodalisi musieli się podporządkować. Po części w auli przenieśliśmy się do Sanktuarium, gdzie o. Wojciech zmienił się z rygorystycznego nauczyciela w Ojca Kentenicha, który w tamtych czasach różnił się od pozostałych nauczycieli - miał czas porozmawiać, wysłuchać każdego kto tego potrzebował. Następnie udaliśmy się do kaplicy sióstr na Adorację Najświętszego Sakramentu.

Sobotnie przedpołudnie to był czas w grupach stanowych. W auli rozmawiałyśmy na temat naszych ideałów diecezjalnych oraz o naszym ideale stanowym - Koronie RTA. O historii naszej Arki Przymierza oraz o poszczególnych symbolach na naszym sztandarze opowiedziała Dominika.
Po obiedzie pojechałyśmy do Józefowa na Mszę Świętą. Był to czas dla ducha, ale nie brakowało tam także czas dla ciała - wspólnych zabaw, czasu na spacer i wspólną integrację. Wieczorem nadszedł długo wyczekiwany wieczór - wieczór talentów podczas, którego wystąpiło wiele osób. Był to nasz ostatni wspólnie spędzony wieczór, ponieważ następnego dnia po Mszy Świętej, wspólnych grupowych zdjęciach i rozesłaniu przy Sanktuarium wróciliśmy do naszych domów. Wróciliśmy z małym symbolem przypominającym o tym czasie - breloczkiem - butem z mottem tegorocznego Festiwalu, który ma nam przypominać o budowaniu i pogłębianiu relacji z o. Kentenichem.

 

Dominika Kopka

 

Zdjęcia z Festiwalu Młodzieży