Królowa Nowej Ewangelizacji Europy w Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej

W miesiącach grudniu i styczniu Królowa Nowej Ewangelizacji nawiedzi parafie naszej koszalińsko-kołobrzeskiej diecezji. Na tę inicjatywę apostolską udzielił błogosławieństwa Ksiądz Biskup Ordynariusz Edward Dajczak.

Dnia 8 września 2012 r. ks. abp Rino Fisichella, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji, ukoronował Matkę Trzykroć Przedziwną z Szensztatu, w Jej pielgrzymującym wizerunku zwanym „Auxiliar”, na Królową Nowej Ewangelizacji Europy. Świadkami tego wydarzenia w Schoenstatt koło Koblencji było trzy tysiące pielgrzymów z całej Europy. Z tej okazji Papież Benedykt XVI napisał: „Niech Pan przez Jej wstawiennictwo otworzy wiele ludzkich serc na Dobrą Nowinę wiary, a nas niech uczyni zafascynowanymi świadkami swojej miłości…” i udzielił wszystkim pielgrzymom swojego apostolskiego błogosławieństwa.

Obecnie obraz „Auxiliar” wyruszył po raz trzeci w pielgrzymią drogę po Europie zaczynając od Polski.

Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej jest inicjatywą Ruchu Szensztackiego i formą nowej Ewangelizacji, który działa na całym świecie. W prostej kapliczce Matka Boża nawiedza, w każdym miesiącu, około 9 milionów rodzin, zatrzymując się na 2 lub 3 dni ich domach. W Polsce istnieje 1600 kręgów, które działają w ponad 30 diecezjach.

Ojciec Kentenich przebywając w Ameryce zapytał swoich słuchaczy: „Czy wiecie, co Prymas Wyszyński powiedział na

Soborze Watykańskim II? Tym, co prowadziło Naród Polski i pomagało mu przetrwać wszystkie trudności i co prowadzi go dalej – to prosta miłość do Matki Bożej”.
Ta prosta miłość do Matki Bożej sprawia, że tak chętnie członkowie Apostolatu Pielgrzymującej Matki otwierają serca i zapraszają Maryję z Jezusem do swoich domów i rodzin. Maryja przychodzi do domów takich, jakie one są, wchodzi w ich codzienność zwykłą, szarą, pełną pośpiechu i zawirowań, czasem radosną, pełną wesela, ale może częściej trudną, bolesną, pełną napięć i pytań. Maryja nie przewraca niczego w ich życiu, nie burzy porządku i rytmu, ale jak Matka cicho i delikatnie przywraca pokój ich sercom, jednoczy rodzinę i umacnia jej więzi.

Świadectwa
„Od prawie roku przyjmujemy obraz Matki Bożej Pielgrzymującej w naszej rodzinie. Do tej pory nie praktykowaliśmy wspólnej modlitwy rodzinnej z powodu braku czas. Żyjemy w wielkim pospiechu. Ale odkąd Maryja każdego miesiąca przychodzi do nas na 3 dni, moja żona i dzieci w te dni czekają na mnie, gdy wracam z pracy o 20.00 i razem klękamy do modlitwy rodzinnej. Te 3 dni są takim przystankiem w naszym domu i rodzinie, one są rzeczywiście inne niż pozostałe. Panuje jakiś spokój, jesteśmy razem jako rodzina. Maryja naprawdę nas jednoczy i czujemy Jej obecność.”
„Zaproszenie Pielgrzymującej Matki do naszego domu nie wymaga jakichś sztywnych form modlitewnych. Przyjmujemy Ją tak, jak dyktuje nam nasze serce i możliwości. Ona z Jezusem jest po prostu w naszym domu, gdy jesteśmy razem i wtedy gdy wychodzimy do pracy.”
„Maryja przychodzi do nas jako Matka i Wychowawczyni, pomaga nam kształtować nasze codzienne postawy i relacje w rodzinie. Ona nas po prostu wychowuje.”
„Obraz Matki Bożej Pielgrzymującej gości w naszym domu każdego miesiąca. To wielka radość dla naszej rodziny a szczególnie dla naszych dzieci, które z właściwą sobie dziecięcą bezpośredniością oczekują i witają Maryję i Dzieciątko Jezus. Całują, przytulają, składają rączki i po dziecięcemu modlą się. Podczas nawiedzenia Matki Bożej w naszym domu, atmosfera jest taka, że bez wielu słów, dzieci jakby samoistnie, w naturalny sposób wchodzą w relacje z Dzieciątkiem Jezus, z Maryją, przeżywają Ich obecność, po 3 dniach pożegnanie i znów oczekiwanie, pytania, kiedy znów Maryja do nas przyjdzie. Jest to podstawowa katecheza rodzinna.” Opr. s.M.Katarzyna