Skupienie wielkopostne

dsc 8072

Skupienie wielkopostne wspólnot Rodziny Szensztackiej w sobotę 17 lutego 2018 r., rozpoczęło się o godzinie 14-tej nabożeństwem Drogi Krzyżowej u podnóża Góry Chełmskiej.

Po nabożeństwie Drogi Krzyżowej zebraliśmy się w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym w Koszalinie na konferencji „Przymierze z Założycielem” prowadzonej przez ks. dr Christiana Loehr, generalnego rektora Instytutu Diecezjalnych Księży Szensztackich. W swoim wykładzie ksiądz Loehr  przypomniał wypowiedzi Ojca Kentenicha o ludziach, będących szczególnymi osobowościami, tworzącymi „kształt przyszłego społeczeństwa”.  Osoby takie są darem Bożym dla świata, są prorokami i jedyną wartościową naszą postawą jest uznanie autorytetu takiej osobowości. Przymierze z Ojcem Założycielem ma na celu wspólne odnowienie świata, poprzez odnawianie się wewnętrzne w oparciu o ojcowski autorytet Ojca Kentenicha w głębokim przymierzu miłości. Szczególnie w  50 lat po śmierci Założyciela konieczne jest podjęcie takich działań, które spowodują wzrost dzieła i zapobiegną utracie ducha założycielskiego.

Po przerwie na posiłek ks. Christian odpowiadał na pytania, m.in. opowiadał o bł. Karolu Leisnerze, który był wzorem pasji dla Szensztatu. Jest pierwszym członkiem Ruchu Szensztackiego, króry przez Kościół został ogłoszony błogosławionym.
Beatyfikacje ks. Karola Leisnera przez Jana Pawła II w roku 1996 miała miejsce na stadionie olimpijskim w Berlinie, gdzie wcześniej odbywały się parady hitlerowskie, co wskazuje na głęboką symbolikę tej beatyfikacji. Karol Leisner został wyświęcony na kapłana w Dachau i tam odprawił swoją pierwszą i jedyną Mszę świętą. Został patronem powołań. W Dachau, paradoksalnie, nastąpiło też umiędzynarodowienie się Ruchu Szensztackiego.

Następnie miała miejsce adoracja Najświętszego Sakramentu i spowiedź święta. Adorację ubogaciła oprawa muzyczna przygotowana przez Okręg Koszaliński Związku Rodzin.
Na zakończenie naszego skupienia była odprawiona Msza święta koncelebrowana pod przewodnictwem księdza biskupa Pawła Cieślika  z udziałem księdza Kazimierza Klawczyńskiego i księdza Christiana Loehr.