15 sierpnia 2012 r. - Odpust i XVI Pielgrzymka Rodzin

Odpust - Pielgrzymka Rodzin, sierpień 2012

15 sierpnia br., w uroczystość Wniebowzięcia N.M.Panny odbył się odpust w Sanktuarium na Górze Chełmskiej, który tradycyjnie, już od 16 lat, połączony jest z pielgrzymką rodzin diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Uroczystej koncelebrze przewodniczył Ojciec diecezji, ks. bp Ordynariusz Edward Dajczak, homilie wygłosił ks. bp Stanisław Stefanek, biskup Senior diecezji łomżyńskiej, od lat oddany sprawom rodziny w naszej Ojczyźnie. Obecny był także ks. bp Senior Tadeusz Werno, liczni kapłani, klerycy i siostry zakonne. Na uroczystość przybyło ok. 6 tysięcy pielgrzymów, których w imieniu wspólnoty Sióstr Szensztackich powitała przełożona prowincjalna, s. M.Lidia Czerwonka.
Przed południem odbył się koncert ewangelizacyjny w ramach którego zebrani usłyszeli świadectwa rodzin z Kościoła Domowego. Eucharystia rozpoczęła się wspólną modlitwą Anioł Pański. W homilii ks. biskup S. Stefanek ukazał wielkość rodziny i małżeństwa, która jest świętą przestrzenią i domem Boga, przestrzegając jednocześnie przed niebezpieczeństwami współczesnego świata traktującego człowieka jako produkt i narzędzie komercjalizacji. Odnowienie przyrzeczeń małżeńskich, poprowadził ks. Biskup Ordynariusz. Licznie zgromadzone rodziny, głęboko przeżywały ten element uroczystości, ponowne wyznanie gotowości do stałej miłości i wierności. Wiele było także dzieci, które zawsze są wielką radością, znakiem Bożego błogosławieństwa i przyszłości Kościoła.
Na zakończenie Eucharystii zostały poświęcone zioła i odmówiono modlitwę oddania się Matce Bożej. Po błogosławieństwie końcowym pielgrzymi nadal nawiedzali Sanktuarium na osobistą modlitwę, a na placu pielgrzymkowym rozpoczął się festyn rodzinny połączony z piknikiem i różnymi atrakcjami dla dzieci na pobliskim stadionie.

Do godzin popołudniowych, czas pielgrzymom umilał Zespół Ewangelizacyjny Tico Tico ze Słupska. O godzinie 16.00 odbyły się nieszpory maryjne.

Dziękujemy Bożej Opatrzności za dar pięknej pogody!

Serdeczne podziękowania kierujemy do wszystkich Instytucji i osób, którzy swoim zaangażowaniem i pracą przyczynili się do przygotowania i przebiegu tej uroczystości. Dziękujemy za każdy dar modlitwy!

Pielgrzymi, którzy przybyli na odpust byli tradycyjnie witani przy bramie Sanktuarium, na której czytamy słowa pozdrowienia: Nos cum prole pia - benedicat Virgo Maria (Niech nas błogosławi swym Dzieciątkiem Panna Maryja).

W tym roku przybyli:

Zorganizowane piesze grupy pielgrzymkowe:
  • Piesza pielgrzymka z Katedry z Koszalina z duszpasterzem (ok.60 osób),
  • Piesza pielgrzymka z parafii św. Kazimierza w Koszalinie z ks. Proboszczem (ok. 70 osób),
  • Piesza pielgrzymka z parafii św. Ducha z kapłanem (ok.120 osób),
  • Piesza pielgrzymka bł. Matki Teresy z Kalkuty z Jamna (ok.13 osób),
  • Piesza pielgrzymka z Sianowa (ok. 250 osób),
  • Oaza Rodzin I i II stopnia z diecezji kieleckiej – ok.120 osób z kapłanem i siostrami Nazaretankami.

Pielgrzymi Indywidualni z naszej diecezji, między innymi:

liczni mieszkańcy Koszalina oraz z miejscowości: Mścice, Jamno, Duninowo, Świdwin, Malechowo, Słupsk, Bonin, Piła, Miastko, Szczecinek, Darłowo, Sławoborze, Białogard, Mieszałki, Karlino, Skibno, Postomino, Biesiekierz, Dobrzyca, Paproty,  Stoisław, Grzmiąca, Korytno, Ratajki, Wodnica k. Ustki, Manowo i z wielu innych.

Przybyli także GOŚCIE Z DALEKA, wielu po raz pierwszy:

Warszawa, Katowice,  Poznań, Koblencja i Hamburg (Niemcy),  Mediolan (Włochy), Liverpool (Anglia), Paryż (Francja), Katowice, Zegrze, Żory Śląskie, Gniezno,  Zamość, Częstochowa, Łódź,  Dretyń, Bukowiec k. Poznania, Połaniec, Leżajsk, Płock .....

Wtrwały Pielgrzym na rowerze ze Słupska!

Najmłodsi pielgrzymi:

• 4 miesięczna Rozalia ze Szczecinka,
  • 5miesięczna Faustynka z Radostowa,
  • 8 miesięczna Sara ze Słupska,
  • 6 miesięczny Józef z Lublina i wielu innych Małych Pielgrzymów ;-)

Wszystkich zapraszamy znów za rok!