Get Adobe Flash player

Rozeznawanie duchowe

Jak w każdą drugą sobotę miesiąca na Górze Chełmskiej odbyło się spotkanie dla młodzieży, noszące tytuł "SMS" (Spotkania Młodzieży Szukającej). Nasze comiesięczne wydarzenie poprzedzała Droga Krzyżowa przygotowana przez młodzież. Ta część spotkania odbyła się na świeżym powietrzu, przed Sanktuarium. Po wspólnej, krótkiej modlitwie rozpoczął się wykład ks.dr Wojciecha Wójtowicza, dotyczący naszych wyborów i decyzji (tych mniejszych, ale i tych życiowych). Ksiądz pomógł nam zrozumieć istotę powołania nas do życia, do każdej dziedziny i pokazał nam, jak możemy odczytywać w tym wolę Boga. Głównym tematem konferencji była umiejętność naszego utwierdzania się w działaniu- o rozeznawaniu. Każdy z nas, na co dzień boryka się z różnymi dylematami, sprawami, które są obecne w naszym umyśle-od wczoraj, od teraz, ale i od miesięcy, i lat. Dzięki poznanym trzem aspektom, które powinniśmy brać pod uwagę przy rozeznawaniu- ja i moje pragnienie, ocena ludzi mi bliskich, żyjących ze mną (ważne, by nie były to wypowiedzi osób nam nieżyczliwych) oraz słuchanie głosu Boga- jesteśmy na dobrej drodze do podejmowania słusznych wyborów w naszym życiu. W czasie wspólnego odkrywania tajemnic rozeznawania, jedna wskazówka wydała mi się bardzo istotna: jeśli chcesz wiedzieć, czy czynisz właściwie, skonfrontuj swoje odczucia i to, czym Twoje działanie oddziałuje na otoczenie z fragmentem Pisma Świętego: Ga 5, 19-23. Te dwie drogi ukazane w Biblii pozwolą nam rozpoznać, czy nasze postępki są prawe i słuszne, czy też nie. 
Osobiście od niedawna uczęszczam regularnie na spotkania organizowane przez Siostry Szensztackie na Górze Chełmskiej, jednak czuję, że w bardzo szybkim czasie stają się one "uzależnieniem" dla młodego człowieka, który choć nie zawsze jest najbliżej z samym Panem Bogiem, to wciąż Go poszukuje i liczy na Jego pomoc. Serdecznie zapraszam wszystkich, którzy wahają się nad decyzją przyjścia na nasze spotkanie- na wszystkich czekamy z otwartymi ramionami i z uśmiechem na twarzy! Nie jesteś do niczego zobowiązany, ale gwarantuję- wrócisz do nas na pewno! Do zobaczenia 

 

 

Spotkanie było poświęcone tematyce rozeznawania duchowego. Ksiądz Wojciech nakreślił trzy płaszczyzny poszukiwania woli Bożej we własnym życiu: osobiste pragnienia, głos innych ludzi, głos Kościoła. Najpierw to każdy człowiek osobiście, przez natchnienia serca, modlitwę, poruszenia sumienia i pracę własnego intelektu, zobowiązany jest do konfrontowania swoich wyborów z głosem Bożym. W rozeznawaniu powołania nie wolno kierować się chwilowymi upodobaniami czy strapieniami, ale stałymi pragnieniami. Ważne jest również liczenie się z głosem innych, zakładając, że Bóg może komunikować się z nami poprzez głos ludzi, którzy jednocześnie są Jego i naszymi szczerymi przyjaciółmi. W końcu, w badaniu duchów, czy są z Boga (1 J 4,1) wskazane jest, a na drodze powołań duchownych konieczne, poddanie się ocenie ze strony Kościoła. Osoby świeckie współpracować w tym względzie powinny ze spowiednikami i kierownikami duchowymi, a kandydaci do kapłaństwa czy zakonu, w pokorze i posłuszeństwie, muszą liczyć się z głosem przełożonych.

Druga część spotkania poświęcona była rozeznawaniu wartości treści religijnych, a szczególnie wielu popularnych dziś objawień prywatnych.