Get Adobe Flash player

XIX Czuwanie Rodziny Szensztackiej na Jasnej Górze 5/6 marzec 2016

„Przejdź w nas przez nasze czasy”

Pielgrzymki wiążą się sanktuariami. Nasza pielgrzymka rozpoczęła się od sanktuarium na Górze Chełmskiej i zmierzała do Częstochowy . Pisząc tę relacje przyszła mi na myśl Matka nasza Maryja, która wyruszyła w drogę do swej krewnej Elżbiety. Wiemy, że pospieszyła by podzielić się swoją radością z łaski zostania Matką Syna Bożego ale też pospieszyła z pomocą by jej towarzyszyć w codziennym dniu pełnym trosk. My również wyruszyliśmy w drogę zabierając ze sobą nasze troski i intencje osób, które prosiły nas o modlitwę by oddać cześć Maryi, wyprosić łaski miłosierdzia i przebaczenia, by powierzyć przez Jej wstawiennictwo czasy w których żyjemy. Trasa naszej pielgrzymki podzielona była na dwa etapy.

W pierwszym dniu przybyliśmy do Gniezna-pierwszej stolicy Polski, gdzie utworzona była pierwsza metropolia kościelna. Miasto Gniezno jest siedzibą Prymasa Polski. Wielką niespodzianką i radością przygotowaną dla nas przez Beatę i Leona Drozdowskich była audiencja u Prymasa Polski abpa. Wojciecha Polaka, Metropolity Gnieźnieńskiego. Arcybiskup ujął nas swą serdecznością i bezpośredniością oraz znajomością naszego Ruchu. Dziękując za odwiedziny abp. Polak powtórzył za św. Janem Pawłem II, że do źródła wraca się by poczuć ożywczą świeżość. „Myślę, powiedział, że w jakim sensie 1050 rocznica Chrztu Polski, którą przezywamy, jest dana naszemu pokoleniu po to ,abyśmy mogli odczuć tę ożywczą świeżość. Abyśmy przypomnieli sobie, że jesteśmy ludźmi ochrzczonymi, ludźmi wierzącymi”. Przybliżył nam też postać patrona Polski św. Wojciecha, który swą ofiarą życia umacniał chrześcijaństwo na ziemiach polskich. Każdy z nas otrzymał pamiątkowy obrazek i zrobiliśmy sobie z ks. Prymasem zdjęcie. Na zakończenie audiencji otrzymaliśmy błogosławieństwo na dalszą drogę. Czas zwiedzania rozpoczęliśmy od Muzeum Początków Państwa Polskiego zapoznając się z ekspozycja poświeconą rozwojowi państwowości polskiej od wczesnego średniowiecza do ostatniego króla z dynastii Piastów. Największą atrakcja tego muzeum był spektakl audiowizualny. Podczas tej niezwykłej podróży w czasie i przestrzeni poznaliśmy historie i kulturę Polski i Piastów .Obejrzeliśmy makiety, rekonstrukcje i kopie oraz obiekty odkryte podczas wykopalisk archeologicznych oraz skarby piśmiennictwa.. Ze skarbami katedry gnieźnieńskiej zapoznał nas przewodnik. Są tu zgromadzone wspaniale i bezcenne dzieła sztuki ,ale te największe to słynne drzwi gnieźnieńskie oraz relikwie św. Wojciecha oraz grób małżonki Mieszka I- Dobrawy. Następnie wzięliśmy udział w Drodze Krzyżowej i Mszy świętej w katedrze .Na kolację i wieczorny odpoczynek udaliśmy się na Lednicę. Po porannej modlitwie Liturgią Godzin i Eucharystii oraz nawiedzeniem grobu ojca Jana Góry udaliśmy się do Częstochowy. W auli ojca Kordeckiego powitał nas bp. Paweł Cieślik protektor Ruchu Szensztackiego. Młodzież Szensztacka zapoznała nas zgromadzonych o stanie przygotowań do Światowych Dni Młodzieży przez pokaz multimedialny( mimo technicznych problemów). Po apelu zgromadziliśmy się w kaplicy .Tu został przedstawiony program czuwania O godzinie 22.00 została wygłoszona konferencja przez Magdalenę Szczudrawa (siostrę ks. Stanisława Wiechowskiego, wikariusza parafii Barwice), zatytułowana ,,Maryjo przejdź w nas przez nasze czasy” -przymioty naszego oddania się Maryi jako narzędzie. Konferencja była wygłoszona w trzech i częściach, po każdej było świadectwo.) Świadectwa wygłosili: Joanna Manderla ,Anna Bartczak oraz Joachim Szczeponik. Rozważanie przed Najświętszego Sakramentu poprowadziły Siostry

Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu.

O północy została odprawiona Msza św. pod przewodnictwem bp. Pawła Cieślika w trakcie której odnowiliśmy nasze przyrzeczenia chrzcielne. O godzinie 2.30 Szensztacka Liga Kobiet z Bydgoszczy poprowadziła Godzinę Miłosierdzia. Po odśpiewaniu Gorzkich Żali, zostało udzielone wszystkim pielgrzymom błogosławieństwo i nastąpiło rozesłanie. W drodze powrotnej podzieliliśmy się naszymi przeżyciami .

Dziękujemy organizatorom za trud przygotowania pielgrzymki. Do zobaczenia za rok na pielgrzymim szlaku.

Teresa Jędraszczyk