RUCH SZENSZTACKI

Ruch Szensztacki - to międzynarodowy, katolicki Ruch apostolski, obecny w 90 krajach świata. Skupia osoby, które kierują się w życiu praktyczną wiarą w Opatrzność Bożą i miłością do Matki Bożej. W Maryi szukają wzoru i pomocy do dojrzałego przeżywania swojej wiary i dawania o niej świadectwa w świecie. Wszystkich członków Ruchu jednoczy przymierze miłości z Maryją, rozumiane jako pogłębienie życia w wierności przyrzeczeniom chrztu św. W Ruchu Szensztackim jest miejsce dla każdego, dla duchownych i świeckich, dla mężczyzn i kobiet, dzieci i młodzieży.

Ruch Szensztacki w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej - krótki rys...

• Ruch Szensztacki na terenie naszej diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej może swoich duchowych korzeni upatrywać już na początku ubiegłego wieku, gdy latem 1917 roku ks. Józef Kentenich, założyciel  całego Dzieła, przebywał w celach leczniczych w uzdrowisku św. Marcina w Kołobrzegu.
  •

• Kolejne etapy prowadzenia Bożej Opatrzności widzimy w historii życia ks. kardynała nominata Ignacego Jeża (1914-2007), późniejszego Ordynariusza naszej diecezji, który w 1942-1945 roku był więziony w KL Dachau i tam poznał duchowość Szensztatu. W obozie także spotkał się z o. Kentenichem i dnia 3 maja 1944 r. zawarł przymierze miłości z MTA jako członek grupy kapłanów o szczególnym ideale "krąg ręki". Wydarzenie to zaowocowało dalszymi kontaktami obu tych wyjatkowych kapłanów.
  •

• Konkretne początki apostolskiej pracy w duchu Szensztatu spotkamy z chwilą przybycia do diecezji Ojców Szensztackich (wyświęconych na kapłanów przez ks. bpa I. Jeża  8 grudnia 1978 r. na Jasnej Górze). Ojciec Henryk Szymański zakładał w Polanowie pierwsze grupy chłopców.
  •

• Głębokim znakiem rozpoczęcia kultu Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej w naszej diecezji było odprawienie 3 maja 1979 roku Mszy św. na Świętej Górze w Polanowie. Została tam umieszczona na upamiętnienie tej chwili tablica z obliczem MTA.

• Maryja otoczyła tę ziemię i serca ludzi w swoją opieką i duchowym wpływem. Już 11 września 1981 roku pierwsza grupa kleryków naszej diecezji, deklarując się jako kandydaci do Szensztackiego Instytutu Księży Diecezjalnych, zawarła z MTA przymierze miłości w pierwszym sanktuarium szensztackim w Polsce, w Otwocku-Świdrze.

• We wrześniu 1984 roku do diecezji przybyły na stałe Szensztackie Siostry Maryi, które podjęły systematyczną pracę apostolską z rodzinami i dziewczętami w duchu charyzmatu.

Przez następne lata Ruch systematycznie wzrastał i rozwijał się, przybywało członków, którzy szukali miejsca swego zadomowienia - miejsca dla sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej, które w Ruchu Szensztackim jest postrzegane jako źródło łask i duchowego wzrostu. Opatrzność Boża po długich poszukiwaniach wskazała na Górę Chełmską.

Ruchu Szensztacki w Polsce -      www.szensztat.pl

Ruchu Szensztacki w świecie -     www.schoenstatt.de